Ampulü Kim İcat Etti? İlk Olarak Ampul Kim Tarafından İcat Edildi? Ampul Ne Zaman Bulunmuştur?

Ampulü Kim İcat Etti? İlk Olarak Ampul Kim Tarafından İcat Edildi?

Ampulün icatı insanlık açısından çok önemli ve değerli bir buluştur. Işığa sadece gündüz erişebilen insanoğlu geceleri de ampul sayesinde ışığa erişebilmiştir. Bu buluş insanın yaşam tarzını değiştirmiştir. Sabah güneş doğmasıyla başlayan hayat genelde akşam havanın kararması ile sona ererken artık karanlık zamanlarda insanların daha fazla iş yapmasına neden oldu. Ampulden önce ışık kaynakları olsa da kısa sürede tükendiklerinden hem hesaplı değildi hemde ışık şiddetleri nispeten az olurdu. Bu kadar önemli olan ampulü kim icat etti? İlk olarak ampul kim tarafından icat edildi? Ampul nasıl icat edildi? Konuyla ilgili tüm detaylar yazımızda.

Ampulü Kim İcat Etti?

Ampulün kim tarafından icat edildiğine dair bir çok görüş bulunmaktadır. Ampulün icadını bir kişiye bağlamak doğru bir yaklaşım olmaz. Bu önemli aracın bulunması maksadıyla birçok bilim insanı gayret göstermiştir. İnsanların aklına ilk olarak ampulün mucidi olarak Thomas Edison gelir fakat Hiram Maxim, Humprey Davy, Joseph Swan, Alessandro Volta, William Staite, Warren De Le Rue gibi bilim adamlarının birçok katkısı olmuştur. Ama en önemli katkıyı sağlayanların Thomas Edison ve Joseph Swan olduğu değerlendirilmektedir. Joseph Swan ünlü bir İngiliz mucittir. Bireysel olarak en çok merak ettiği hususlardan biri ise ışık ve elektrik arasındaki ilişkidir. 19 yüzyılın ortalarında (1948) elektrikli lambaları geliştirmeye çoktan başlamıştı.

19 yüzyılın ikinci çeyreğinde (1879) Thomas Edison laboratuvarında ampülü icat etti. Binlerce deney yaptıktan sonra elektrikle çalışan bir ampül icat etmeyi başardı. Çalışmaları devam ederken 1878 yılında ‘Elektrik Işıklarında İyileştirme’ için patent başvurusunu çoktan yapmıştı. Edison’un icat ettiği ampul yaklaşık 13 saat süreyle ışık veriyordu. Birkaç ay sonra çok uzun süre dayanan ampulleri geliştirdi. 1879 yılının sonlarına doğru akkor lambalar için patent başvurusunu yapmıştı. Bu arada Joseph Swan Edison’a patent ihlali sebebiyle dava açıp kazanmıştır. Daha sonra Swan tüm haklarını Edison’a satmıştır. Daha sonra Edison’un patentleri ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok dava açıldı fakat bunların sonucunda akkor lambanın patent hakkı Edison’un oldu.

İlk Olarak Ampul Kim Tarafından İcat Edildi? Ampul Ne Zaman Bulunmuştur?

Ampul ilk örneği 19 yüzyılında başında Volta tarafından icat edildi. Ama Volta tarafından icat edilen ampulün işlevselliği yeterli görülmemiştir. Volta’dan sonra Humprey Davy daha işlevsel olan ampulü icat etmeyi başarmıştır. Ama bu ampul kömür ile çalıştığı için uzun süre dayanmıyordu. 1840’lı yıllara geldiğimizde Warren De Le Rue ilk olarak işlevsel ampulü icat eden kişi oldu. Warren Davy’nin ampulü geliştirmişti fakat üretilen ampul daha pahalı ürünlerden oluştuğundan dolayı piyasaya giremedi. 1848 yılında William Staite, Warren De Le Rue’nun ampülünü daha da geliştirmiş ve batarya kullanmıştır. Batarya ihtiyacından ötürü bu ampulde piyasaya giremedi. 1850 yılında Joseph Swan, batarya vb. sorunları çözmeyi başarmasına rağmen işlevsellikte geride kaldığı için ışığı yaymada sıkıntılar yaşadığı için onun üretimi de piyasaya giremedi.

Edison genel olarak diğer bilim adamlarının çözemediği sorunları genel olarak çözdü. En önemli girdisi ise filament olarak tungsten kullanmaya başlamasıydı. Ondan öncekiler karbonu tercih etmişlerdi. Ucuz tungsten filament üretiminin bulunmasıyla hala kullandığımız ama giderek kullanımı azalmış olan filament ampuller kullanılmaya devam etti. Tungstenin kullanılmasıyla ampullerin piyasaya girişine ve insanlığa yayılmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara